Made in China
Hol ül most a Kedves Olvasó? Akár otthon, akár irodában, akár internet kávézóban, nagy eséllyel legalább tucatnyi olyan dolgot tud felsorolni maga körül, melynek címkéjén ez áll: Made In China.
Nézzük mindjárt a számítógépet és környékét: az egér, a billentyűzet, a monitor, de belül az alaplap, a videó kártya, a naponta magunkkal cipelt pendrive, mind-mind Made In China.
Aztán tekintsünk körbe: esetleg ikeás az irodai bútor? Made In China. Miből isszák kávéjukat-teájukat? Bögréből? Szinte biztos, hogy Made In China. Milyen okostelefonjuk van? Majdnem mindegy a márka, hátul valami ilyesmit fognak olvasni (mint mi, az iPhone-on): “Designed by Apple in California. Assembled in China.”
Egy hír a sok közül:
2013-ban Németországban, a német munkaerővel összeszerelt high end tévék gyártója a Loewe a csőd elől kínai befektetők karjaiba menekült. A kínai partner, üzleti tervét bemutató prezentációjában 1-5-10 éves perspektívát vázolt fel, akkorra szeretnék elérni mostani fő versenytársuk piaci részesedésének felét. Hosszú távra terveznek - pestiesen szólva -, “nem viccelnek”. Kína GDP-je (egyedül) a teljes Európai Unió összes nemzeti össztermékének kétharmada, a világon pedig a harmadik!
A sort folytathatnánk...
De hogy jön ez össze a nyuszika sapkájával? Lehet, hogy az is “Made In China”, de nem emiatt.
A köztévé októberben kötött együttműködési megállapodást a kínai központi televízióval, rádiós fronton pedig most született megegyezés a közös munkáról. Szerintünk ezzel nincs is gond, de kicsit értetlenül állunk a hírportálok felhangjai előtt: gunyoros utalás a “testvéries légkörű” tárgyalásokról, a kínaiak “gyárlátogatásáról”, “megbonthatatlan barátságról”, meg a béke melletti kiállásról. A “szeretet ünnepére” való tekintettel, no meg némi alapvető, tájékoztatási morálra való szerény hivatkozással a hangunkban hadd kérjünk türelmet, valamint esélyt arra, hogy a megkötött megállapodásainknak eredménye(i) születhessen(ek) – az(oka)t aztán minden további nélkül lehet majd minősíteni.
Boldog Karácsonyt!