Mennyi időt vett igénybe az archívumban lévő dokumentumok feldolgozása?
Hároméves munka eredménye. A rádió történeti értékű dokumentumai az MTVA Központi Irattárában találhatók. Az iratok feldolgozását Sávoly Tamás levéltáros kollégám irányításával a közfoglalkoztatott munkatársak végezték. A rádió történetét hat éve kutatom. Ahogy elkezdődött a források feltárása, egyre érdekesebb dokumentumokat találtam, így kézenfekvő volt, hogy megkeressük a Magyar Nemzeti Levéltárat azzal a szándékkal, vegye át a történeti forrásokat és így mások is megismerhetik e felbecsülhetetlen értékű anyagot. Elkezdődött egy remek párbeszéd a levéltárral. 2015 őszére jutottunk el arra a szintre, hogy elkezdhettük a dokumentumok átadását. A levéltár munkatársai nagyon együttműködőek voltak, pedig speciális anyagról van szó. Nem papíralapú dokumentumokról, hanem zömében mikrofilmekről, amelyeket speciális dobozokban tároltunk.
Milyen dokumentumok kerültek átadásra?
Átadásra kerültek a Magyar Rádió hírei az 1945 és 1983 közötti időszakból, ez az eddigi leggazdagabb gyűjtemény, mindegyik híranyagot rendelkezésre tudtunk bocsájtani. Szintén mikrofilmen vannak az úgynevezett „műsorborítékok”, amely az elhangzott műsoranyagok dokumentumai.
A rádió egykori munkatársaival kapcsolatos anyagok is átkerültek a levéltárba?
Igen, az egyik legérdekesebb része az átkerült anyagoknak a személyi iratok, amelyek a levéltár Hess András téri épületbe kerültek, ezek az 1945 és 1958 közötti dossziék. Páratlan értékük van, személyes adatokat tartalmaznak, az egykori munkatársak jellemzéseit, a rádión belüli áthelyezésükkel kapcsolatos információkat, a munkaviszonyuk megszűnését és annak körülményeit. Értelemszerűen ezekhez a dossziékhoz nem férhet mindenki hozzá, a levéltári törvény betartása mellett, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának engedélye szükséges a kutatásukhoz.
Mi lesz a következő lépés, mennyi anyag vár még feldolgozásra?
A munka természetesen nem áll meg, hiszen még ezer iratfolyóméter dokumentum vár átadásra. Kronológiai sorrendben haladunk, legközelebb a telefonhírmondóval kapcsolatos dobozokat adjuk át, viszonylag sajnos csak kevés dokumentum maradt meg. Úgy tervezzük, hogy havonta fogjuk a Hess András térre szállítani a rendezett, már kutatható iratokat. A levéltár biztosítja az őrzést és a kutatást, a történészek és minden érdeklődők számára.
„Midőn, mint a m. kir. Postának vezérigazgatója, ezennel szívből s hazafias örömmel üdvözlöm a magyar rádió-vevőkészülékek közönségét, mint mindazokat, akik hallgatják a mi szolgáltatásainkat, egyúttal a Mindenható áldását kérem a magyar broadcasting intézményére és annak jövő fejlődésére.”
Az ünnepélyes gondolatot napra pontosan 89 évvel ezelőtt mondta Demény Károly államtitkár, aki ekkoriban a Magyar Királyi Posta vezérigazgatói pozícióját is betöltötte. A szónoklat apropója igazán történelmi pillanat volt: 1925. december első napján kezdte meg működését a Magyar Rádió. Akkor talán nem is sejtette a vezérigazgató úr, hogy a broadcasting kifejezés majdnem 100 év elteltével divatosabb lesz, mint valaha.
Azt viszont egészen biztosan nem tudhatták a jelenlévők, hogy micsoda nehéz évszázad elé néz az intézmény, amely megannyi történelmi korszakot átvészelt, s gyakran mindent engedtek neki, csak azt nem, hogy a közt szolgálja. Átvészelte a világháborút, játékeszköze volt a Rákosi-érának, majd reménysugara az ’56-os szabadságharcnak, hogy aztán újra bő három évtizedig korlátok közé szorítsák. Az ideológiák már a történelem süllyesztőjébe kerültek, de a rádió még mindig töretlen, s megmaradt nekünk, mint a történelem élő fültanúja.
Óriási kihívást jelentett a rádió mindenkori vezetőjének a technika őrült fejlődése, amellyel lépést kellett és tudtak is tartani. A televízió berobbanásával a rádió is kicsit megsérült, de konokul harcolt tovább, így sikeresen életben maradt, jelentősége nem csökkent, sőt, nőtt. A legkomolyabb médium, mert szemben az internet személytelenségével, megmaradt személyesnek. az emberi hangnak. Több százezer embernek naponta jelent kikapcsolódást, tájékoztatást, szórakozást avagy békességet.
Egy születésnapi köszöntésnél emlékezzünk arra a sok jóra, amelyet köszönhetünk a Magyar Rádiónak. Ki ne gondolna szívesen a Szabó családra, a Szülőföldünkre, a Körkapcsolásra, a Krónikára, Szepesire, Bőzsönyre, Novotnyra, Szalóczyra, Skoffra és a sort még hosszan folytathatnánk. Legendás műsorok legendás hangjai.
Emeljük rájuk poharunkat!
Kiemelt médiapartnerként és tudósítóként ugyanis az MTVA-nak lehetősége lesz arra, hogy egy ilyen világraszóló eseményről, mint a Womex, beszámoljon, adott esetben élőben közvetítsen róla.